GRM155R61A475MEAAD
DigiKey Part Number
490-14306-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-14306-1-ND - Cut Tape (CT)
490-14306-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM155R61A475MEAAD
Description
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±20% 10V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GRM155R61A475MEAAD Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.026" (0.65mm)