GRM188R61A474KA61J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Murata Electronics
In Stock: 24 648
Datasheet
Upgrade
Murata Electronics
In Stock: 14 590
Datasheet
Direct
TDK
Direct
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
KEMET
TDK
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
0.47 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
GRM188R61A474KA61J
DigiKey Part Number
490-11497-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM188R61A474KA61J
Description
CAP CER 0.47UF 10V X5R 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM188R61A474KA61J Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)