GRT188C81A106ME13J
DigiKey Part Number
490-GRT188C81A106ME13JTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-GRT188C81A106ME13JCT-ND - Cut Tape (CT)
490-GRT188C81A106ME13JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRT188C81A106ME13J
Description
CAP CER 10UF 10V X6S 0603
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF ±20% 10V Ceramic Capacitor X6S 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GRT188C81A106ME13J Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)