LQG18HN4N7S00D
DigiKey Part Number
490-1106-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-1106-1-ND - Cut Tape (CT)
490-1106-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQG18HN4N7S00D
Description
FIXED IND 4.7NH 900MA 200 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 nH Unshielded Multilayer Inductor 900 mA 200mOhm Max 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
LQG18HN4N7S00D Models
Category
DC Resistance (DCR)
200mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
12 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
6GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±0.3nH
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)