LQM18DH100M70L
DigiKey Part Number
490-LQM18DH100M70LTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-LQM18DH100M70LCT-ND - Cut Tape (CT)
490-LQM18DH100M70LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQM18DH100M70L
Description
FIXED IND 10UH 300MA 1.37 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Multilayer Inductor 300 mA 1.37Ohm Max 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LQM18DH100M70L Models
Category
DC Resistance (DCR)
1.37Ohm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
32MHz
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)