LQM18DH150M70L
DigiKey Part Number
490-LQM18DH150M70LTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-LQM18DH150M70LCT-ND - Cut Tape (CT)
490-LQM18DH150M70LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQM18DH150M70L
Description
FIXED IND 15UH 10MA 2.54 OHM SMD
Detailed Description
15 µH Shielded Multilayer Inductor 10 mA 2.54Ohm Max 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
LQM18DH150M70L Models
Category
DC Resistance (DCR)
2.54Ohm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
24MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)
Current - Saturation (Isat)
80mA