LQM21DH101M70L
DigiKey Part Number
490-LQM21DH101M70LTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-LQM21DH101M70LCT-ND - Cut Tape (CT)
490-LQM21DH101M70LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQM21DH101M70L
Description
FIXED IND 100UH 160MA 4.095 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Shielded Multilayer Inductor 160 mA 4.095Ohm Max 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LQM21DH101M70L Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
4.095Ohm Max
Series
Frequency - Self Resonant
8MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Type
Multilayer
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
0805
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Current - Saturation (Isat)
20mA
Height - Seated (Max)
0.057" (1.45mm)