LQM21PH1R0NGCD
DigiKey Part Number
490-18468-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-18468-1-ND - Cut Tape (CT)
490-18468-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQM21PH1R0NGCD
Description
FIXED IND 1UH 1A 130 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Multilayer Inductor 1 A 130mOhm Max 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LQM21PH1R0NGCD Models
Category
DC Resistance (DCR)
130mOhm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
50MHz
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0805
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Saturation (Isat)
900mA