LQW21FT1R0M0HL
DigiKey Part Number
490-LQW21FT1R0M0HLTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-LQW21FT1R0M0HLCT-ND - Cut Tape (CT)
490-LQW21FT1R0M0HLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQW21FT1R0M0HL
Description
FIXED IND 1UH 600MA 130 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 600 mA 130mOhm Max 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LQW21FT1R0M0HL Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
130mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
320MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Current - Saturation (Isat)
700mA