LQW21FT1R5M0HL
DigiKey Part Number
490-LQW21FT1R5M0HLTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-LQW21FT1R5M0HLCT-ND - Cut Tape (CT)
490-LQW21FT1R5M0HLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQW21FT1R5M0HL
Description
FIXED IND 1.5UH 500MA 180 MOHM
Detailed Description
1.5 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 500 mA 180mOhm Max 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
LQW21FT1R5M0HL Models
DC Resistance (DCR)
180mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
260MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Current - Saturation (Isat)
550mA