LQW21FTR47M0HL
DigiKey Part Number
490-LQW21FTR47M0HLTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-LQW21FTR47M0HLCT-ND - Cut Tape (CT)
490-LQW21FTR47M0HLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQW21FTR47M0HL
Description
FIXED IND 470NH 900MA 50 MOHM
Detailed Description
470 nH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 900 mA 50mOhm Max 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
LQW21FTR47M0HL Models
DC Resistance (DCR)
50mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
470MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Current - Saturation (Isat)
1A