LQW32FT2R7M0HL
DigiKey Part Number
490-LQW32FT2R7M0HLTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-LQW32FT2R7M0HLCT-ND - Cut Tape (CT)
490-LQW32FT2R7M0HLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQW32FT2R7M0HL
Description
FIXED IND 2.7UH 975MA 220 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.7 µH Shielded Wirewound Inductor 975 mA 220mOhm Max 1210 (3225 Metric)
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
220mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
200MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
1210
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Saturation (Isat)
975mA
Height - Seated (Max)
0.098" (2.50mm)