NFM18PC105R0J3D
DigiKey Part Number
490-6970-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-6970-1-ND - Cut Tape (CT)
490-6970-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NFM18PC105R0J3D
Description
CAP FEEDTHRU 1UF 20% 6.3V 0603
Detailed Description
1 µF Feed Through Capacitor 6.3V 4 A 10mOhm 0603 (1608 Metric), 3 PC Pad
EDA/CAD Models
NFM18PC105R0J3D Models
Category
Current
4 A
DC Resistance (DCR) (Max)
10mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Capacitance
1 µF
Height (Max)
0.035" (0.90mm)
Tolerance
±20%
Base Product Number
Voltage - Rated
6.3V