XRCGB24M000F1H00R0 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
CTS-Frequency Controls
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Abracon LLC
In Stock: 3 794
Datasheet
Abracon LLC
ECS Inc.
24 MHz ±10ppm Crystal 6pF 80 Ohms 4-SMD, No Lead
XRCGB Series
Murata XRCGB-F-H Series | Digi-Key Daily
XRCGB24M000F1H00R0
DigiKey Part Number
490-16116-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-16116-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XRCGB24M000F1H00R0
Description
CRYSTAL 24.0000MHZ 6PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
XRCGB24M000F1H00R0 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Mfr
Operating Mode
Fundamental
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Obsolete
Package / Case
Type
MHz Crystal
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency
24 MHz
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Stability
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Base Product Number
Load Capacitance
6pF