IRS-5/10-Q12PF-C
DigiKey Part Number
811-3888-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRS-5/10-Q12PF-C
Description
DC DC CONVERTER 5V 50W
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 10A 9V - 36V Input
Category
Voltage - Isolation
2.828 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off, OTP, OVP, SCP
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
91%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Sixteenth Brick
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
1.44" L x 1.50" W x 0.50" H (36.5mm x 38.1mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Supplier Device Package
Sixteenth Brick
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
10A
Approval Agency
cURus
Power (Watts)
50 W