LM1117MPX-1.8
DigiKey Part Number
2156-LM1117MPX-1.8-ND
Manufacturer
National Semiconductor
Manufacturer Product Number
LM1117MPX-1.8
Description
IC REG LINEAR 1.8V 800MA SOT-223
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA SOT-223
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
5 mA
Packaging
Bulk
Current - Supply (Max)
10 mA
Part Status
Active
PSRR
75dB (120Hz)
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
15V
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
SOT-223
Voltage Dropout (Max)
1.2V @ 800mA