LM120K-12/883 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 2156-LM120K-12/883-ND |
Manufacturer | National Semiconductor |
Manufacturer Product Number | LM120K-12/883 |
Description | IC REG LINEAR -12V 1.5A TO3-2 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output 1.5A TO-3-2 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LM120K-12/883 Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 4 mA |
Packaging Bulk | PSRR 56dB (120Hz) |
Part Status Active | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Configuration | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |