74LV14PW,118 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 74LV14PW,118 |
Description | IC INVERTER 6CH 1-INP 14TSSOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Inverter IC 6 Channel Schmitt Trigger 14-TSSOP |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Quiescent (Max) 40 µA |
Mfr | Current - Output High, Low 12mA, 12mA |
Series | Input Logic Level - Low 0.3V ~ 1.1V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Logic Level - High 1.4V ~ 3.85V |
Part Status Active | Max Propagation Delay @ V, Max CL 15ns @ 3.3V, 50pF |
Logic Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Number of Circuits 6 | Mounting Type Surface Mount |
Number of Inputs 1 | Supplier Device Package 14-TSSOP |
Features Schmitt Trigger | Package / Case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
Voltage - Supply 1V ~ 5.5V | Base Product Number |