BUK7Y102-100B,115
DigiKey Part Number
1727-4603-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-4603-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-4603-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK7Y102-100B,115
Description
MOSFET N-CH 100V 15A LFPAK56
Detailed Description
N-Channel 100 V 15A (Tc) 60W (Tc) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
12.2 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
779 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
60W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
LFPAK56, Power-SO8
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
102mOhm @ 5A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA