BUK7Y4R8-60EX
DigiKey Part Number
1727-1487-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-1487-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-1487-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK7Y4R8-60EX
Description
MOSFET N-CH 60V 100A LFPAK56
Detailed Description
N-Channel 60 V 100A (Tc) 238W (Tc) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BUK7Y4R8-60EX Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
73.1 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5520 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
238W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
LFPAK56, Power-SO8
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.8mOhm @ 25A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA