BUK9Y13-60ELX | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BUK9Y13-60ELX |
Description | SINGLE N-CHANNEL 60 V, 7.9 MOHM |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 60 V 90A (Tc) 147W (Tc) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 81 nC @ 10 V |
Mfr | Vgs (Max) ±10V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4520 pF @ 25 V |
Part Status Active | Power Dissipation (Max) 147W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Technology | Grade Automotive |
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V | Qualification AEC-Q101 |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Mounting Type Surface Mount |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V | Supplier Device Package LFPAK56, Power-SO8 |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7.9mOhm @ 20A, 10V | Package / Case |
Vgs(th) (Max) @ Id 2.1V @ 1mA |