BZX58550-C3V9X
DigiKey Part Number
1727-BZX58550-C3V9XTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZX58550-C3V9XCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZX58550-C3V9XDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX58550-C3V9X
Description
DIODE ZENER 3.9V 300MW SOD523
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.9 V 300 mW ±5% Surface Mount SOD-523
Category
Impedance (Max) (Zzt)
95 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 2 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
150°C (TJ)
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
300 mW