BZX884-B4V3,315
DigiKey Part Number
1727-5637-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-5637-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-5637-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX884-B4V3,315
Description
DIODE ZENER 4.3V 250MW DFN1006-2
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 4.3 V 250 mW ±2% Surface Mount DFN1006-2
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
250 mW
Supplier Device Package
DFN1006-2
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 1 V