BZX8850S-C5V6-QYL
DigiKey Part Number
1727-BZX8850S-C5V6-QYLTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZX8850S-C5V6-QYLCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZX8850S-C5V6-QYLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX8850S-C5V6-QYL
Description
DIODE ZENER 5.6V 365MW DFN1006BD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.6 V 365 mW ±5% Surface Mount DFN1006BD-2
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 4 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
365 mW
Supplier Device Package
DFN1006BD-2
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms