PMEG3002ESFYL is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 39 758
Datasheet
Similar
Panjit International Inc.
Diode 30 V 200mA Surface Mount DSN0603-2
PMEG3002ESFYL
DigiKey Part Number
1727-PMEG3002ESFYLTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMEG3002ESFYLCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMEG3002ESFYLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG3002ESFYL
Description
DIODE SCHOTTK 30V 200MA DSN06032
Customer Reference
Detailed Description
Category
Reverse Recovery Time (trr)
1.42 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
9 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F
21pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Supplier Device Package
DSN0603-2
Current - Average Rectified (Io)
200mA
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
535 mV @ 200 mA
Base Product Number
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed