PSMN1R0-40YSHX
DigiKey Part Number
1727-8709-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-8709-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-8709-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN1R0-40YSHX
Description
MOSFET N-CH 40V 290A LFPAK56
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 290A (Tc) 333W (Tc) Surface Mount LFPAK56; Power-SO8
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
122 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
9433 pF @ 20 V
Part Status
Active
FET Feature
Schottky Diode (Body)
FET Type
Power Dissipation (Max)
333W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
LFPAK56; Power-SO8
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1mOhm @ 25A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
3.6V @ 1mA