PSMN5R4-25YLDX
DigiKey Part Number
1727-2499-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-2499-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-2499-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN5R4-25YLDX
Description
MOSFET N-CH 25V 70A LFPAK56
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 25 V 70A (Tc) 47W (Tc) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
12.4 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
858 pF @ 12 V
Part Status
Active
FET Feature
Schottky Diode (Body)
FET Type
Power Dissipation (Max)
47W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
25 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
LFPAK56, Power-SO8
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5.69mOhm @ 15A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
2.2V @ 1mA