PSMN6R8-40HSX | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PSMN6R8-40HSX |
Description | MOSFET 2N-CH 40V 40A LFPAK56D |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Mosfet Array 40V 40A (Ta) 64W (Ta) Surface Mount LFPAK56D |
Datasheet | Datasheet |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA |
Manufacturer Nexperia USA Inc. | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 28.9nC @ 10V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1947pF @ 25V |
Part Status Active | Power - Max 64W (Ta) |
Technology MOSFET (Metal Oxide) | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Configuration 2 N-Channel (Dual) | Mounting Type Surface Mount |
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V | Package / Case SOT-1205, 8-LFPAK56 |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Ta) | Supplier Device Package LFPAK56D |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.8mOhm @ 20A, 10V | Base Product Number |