PTVS40VS1UR-QX | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PTVS40VS1UR-QX |
Description | TVS DIODE 40VWM 64.5VC SOD123W |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 64.5V Clamp 6.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-123W |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.2A |
Mfr | Power - Peak Pulse 400W |
Series | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TA) |
Part Status Active | Grade Automotive |
Type Zener | Qualification AEC-Q101 |
Unidirectional Channels 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 40V (Max) | Package / Case SOD-123W |
Voltage - Breakdown (Min) 44.4V | Supplier Device Package |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 64.5V |