UE336M050HEJTA
DigiKey Part Number
3372-UE336M050HEJTATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Aillen
Manufacturer Product Number
UE336M050HEJTA
Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ High Frequency
116 mA @ 100 kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Impedance
1.7 Ohms
Part Status
Active
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.303" (7.70mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C