XP12M00000S418
DigiKey Part Number
3372-XP12M00000S418TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
TGS
Manufacturer Product Number
XP12M00000S418
Description
CRYSTAL 12MHZ 20ppm, 18pF 2 Pads
Customer Reference
Detailed Description
12 MHz ±20ppm Crystal 18pF 50 Ohms 2-SMD, No Lead
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
50 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
12 MHz
Size / Dimension
0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)
Frequency Stability
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Frequency Tolerance
±20ppm