GYC1V471MNW1GS | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | GYC1V471MNW1GS |
Description | CAP ALUMHYB 470UF 20% 35V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 470 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 12mOhm 4000 Hrs @ 135°C |
Datasheet | Datasheet |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 135°C |
Manufacturer Nichicon | Ratings AEC-Q200 |
Series | Applications Automotive |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Features Anti-Vibration |
Part Status Active | Ripple Current @ Low Frequency 720 mA @ 120 Hz |
Type Hybrid | Ripple Current @ High Frequency 4.8 A @ 100 kHz |
Capacitance 470 µF | Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm) |
Voltage - Rated 35 V | Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm) |
ESR (Equivalent Series Resistance) 12mOhm | Mounting Type Surface Mount |
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 135°C | Package / Case Radial, Can - SMD |