GYC1V471MNW1GS
DigiKey Part Number
GYC1V471MNW1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
493-GYC1V471MNW1GSCT-ND - Cut Tape (CT)
493-GYC1V471MNW1GSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GYC1V471MNW1GS
Description
CAP ALUMHYB 470UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 12mOhm 4000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Digi-Reel®
Features
Anti-Vibration
Ripple Current @ Low Frequency
720 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.8 A @ 100 kHz
Capacitance
470 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
12mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 135°C