PCR1E101MCL1GS
DigiKey Part Number
493-13751-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-13751-1-ND - Cut Tape (CT)
493-13751-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCR1E101MCL1GS
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 41mOhm 4000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
PCR1E101MCL1GS Models
Category
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C
Manufacturer
Nichicon
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Automotive
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.2 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
41mOhm