RNE1C471MDN1PX
DigiKey Part Number
493-3814-1-ND - Cut Tape (CT)
493-3814-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNE1C471MDN1PX
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 16V TH
Detailed Description
470 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 12mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
RNE1C471MDN1PX Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
540 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5.4 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
470 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
12mOhm