UHE1A102MPD6
DigiKey Part Number
493-1497-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE1A102MPD6
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHE1A102MPD6 Models
Ripple Current @ Low Frequency
907.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.21 A @ 100 kHz
Impedance
60 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C