UHE1V122MHD6TN
DigiKey Part Number
493-UHE1V122MHD6TNCT-ND - Cut Tape (CT)
UHE1V122MHD6TN-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE1V122MHD6TN
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1200 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHE1V122MHD6TN Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.024 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
2.53 A @ 100 kHz
Impedance
27 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C