UHV1C102MPD1TD | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 493-UHV1C102MPD1TDCT-ND - Cut Tape (CT) UHV1C102MPD1TD-ND - Tape & Box (TB) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | UHV1C102MPD1TD |
Description | CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | UHV1C102MPD1TD Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 1.089 A @ 120 Hz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Impedance 30 mOhms |
Part Status Not For New Designs | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |
Capacitance | Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm) |
Voltage - Rated 16 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 6000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can |
Operating Temperature -40°C ~ 105°C |