ULD2C220MPD1TD
DigiKey Part Number
493-13853-1-ND - Cut Tape (CT)
493-13853-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ULD2C220MPD1TD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 15000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ULD2C220MPD1TD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
121 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
217.8 mA @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Voltage - Rated
160 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C