UPA0J102MPD6TD | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | UPA0J102MPD6TD |
Description | CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1000 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | UPA0J102MPD6TD Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 675 mA @ 120 Hz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ High Frequency 900 mA @ 100 kHz |
Part Status Active | Impedance 63 mOhms |
Capacitance | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm) |
Voltage - Rated 6.3 V | Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm) |
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 105°C | Mounting Type |
Operating Temperature -55°C ~ 105°C | Package / Case Radial, Can |