UPJ1C102MHD6TN
DigiKey Part Number
493-5011-1-ND - Cut Tape (CT)
493-5011-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ1C102MHD6TN
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPJ1C102MHD6TN Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.09 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.27 A @ 10 kHz
Impedance
84 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C