UPM1C102MHD6TN | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | UPM1C102MHD6TN |
Description | CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | UPM1C102MHD6TN Models |
Category | Ratings |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 1.1 A @ 120 Hz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ High Frequency 1.27 A @ 10 kHz |
Part Status Not For New Designs | Impedance 55 mOhms |
Capacitance | Lead Spacing 0.295" (7.50mm) |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm) |
Voltage - Rated 16 V | Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm) |
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C | Mounting Type |
Operating Temperature -55°C ~ 105°C | Package / Case Radial, Can |