UPM1H4R7MDD1TD
DigiKey Part Number
493-11404-1-ND - Cut Tape (CT)
493-11404-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1H4R7MDD1TD
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPM1H4R7MDD1TD Models
Category
Polarization
Polar
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
40 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Impedance
2.2 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C