UUA1E330MCL1GS
DigiKey Part Number
493-9452-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-9452-1-ND - Cut Tape (CT)
493-9452-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UUA1E330MCL1GS
Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UUA1E330MCL1GS Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
50 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
75 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.228" (5.80mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C