UUA1H330MNL1GS
DigiKey Part Number
493-9460-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-9460-1-ND - Cut Tape (CT)
493-9460-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UUA1H330MNL1GS
Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UUA1H330MNL1GS Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
140 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
210 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C