UUT1E330MCL1GS
DigiKey Part Number
493-6251-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-6251-1-ND - Cut Tape (CT)
493-6251-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UUT1E330MCL1GS
Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UUT1E330MCL1GS Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
48 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
72 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C