UVK2A471MHD1CV is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 448
In Stock: 150
In Stock: 677
In Stock: 371
In Stock: 545
In Stock: 5
Rubycon
In Stock: 410
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 238
KEMET
Chemi-Con
In Stock: 6
Image for UVK2A471MHD1CV is not available
UVK2A471MHD1CV
DigiKey Part Number
UVK2A471MHD1CV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVK2A471MHD1CV
Description
CAP ALUM 100V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.5 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C