UVR2V2R2MPD
DigiKey Part Number
493-1215-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVR2V2R2MPD
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 350V RADIAL
Detailed Description
2.2 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
UVR2V2R2MPD Models
Ripple Current @ Low Frequency
38 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
60.8 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C