UWD1V330MCL1GS | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | UWD1V330MCL1GS |
Description | CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 29 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 33 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | UWD1V330MCL1GS Models |
Category | Ratings |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 115 mA @ 120 Hz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ High Frequency 230 mA @ 100 kHz |
Part Status Active | Impedance 440 mOhms |
Capacitance | Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.228" (5.80mm) |
Voltage - Rated 35 V | Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm) |
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C | Mounting Type |
Operating Temperature -55°C ~ 105°C | Package / Case Radial, Can - SMD |