04010SS-24N-AT-00
DigiKey Part Number
P19869-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
04010SS-24N-AT-00
Description
FAN AXIAL 40X10MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 40mm L x 40mm H Sleeve 6.7 CFM (0.188m³/min) 3 Wire Leads
Category
Features
Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
29.0dB
Series
Power (Watts)
1.1 W
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
3 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Weight
0.035 lb (15.88 g)
Width
10.00mm
Current Rating (Amps)
0.046A
Air Flow
6.7 CFM (0.188m³/min)
Voltage Range
20 ~ 26.4VDC
Static Pressure
0.190 in H2O (47.3 Pa)